You can use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Using this service may place a cookie on your computer.

Kandidater til Kommunalvalg 2021

Her finder du en liste over opstillede kandidater i Jammerbugt Kommune til Kommunalvalg 2021 samt indgåede valgforbund.

Sidens indhold

Opstillede kandidater

A, Socialdemokratiet

  • Diane Aarestrup, Pandrup
  • Rene Rosenkrans, Fjerritslev
  • Jens Chr. Golding, Moseby
  • Susanne Møller Jensen, Nørhalne
  • Kiki Bach, Aabybro
  • Per Halsboe-Larsen, Fjerritslev
  • Mette Vestenbæk, v. Hjermitslev
  • Fillip Christensen, Tranum
  • Peter Vejlø Vestergaard, Hjortdal
  • Lisbet Emmery, Gjøl
  • Louise Smith Jensen, Biersted
  • Frank Trolle, Biersted
  • Villy Thomsen, Skovsgaard
  • Nanna Holdgaard Meineche, Aabybro
  • Winnie Aakjær, Hune
  • Mads Sørensen, Pandrup
  • Gerda Kanstrup, Pandrup
  • Arne Henriksen, Blokhus

B, Radikale venstre

  • Vibeke Dalsgaard
  • Jørn Baandrup
  • Sonja Hejselbæk
  • Niels Kristian Pilgaard Jensen
  • Annegrete Jensen

C, Det Konservative Folkeparti

  • Jørgen Ravn Christensen, Gjøl
  • Palle L. Nielsen, Fjerritslev
  • Anna Vallentin Møller, Bonderup
  • Anne Mette Bob Kronborg, Aabybro
  • Johnny Solberg, Halvrimmen

D, Nye Borgerlige

  • John Bjerg, Pandrup
  • Søren Pagh Albers, Fjerritslev
  • Jesper Riis Hansen, Aabybro

F, SF - Socialistisk Folkeparti

  • Frank Østergaard
  • Charlotte Holst Høybye
  • Jakob Sønderhaven Korsgaard
  • Jørgen Olsson
  • Mie Tinggaard Larsen

K, Kristendemokraterne

  • Jørgen Bjerregaard
  • Jakup F. Jacobsen
  • Bente Ågren Jensen

O, Dansk Folkeparti

  • Anne-Mette Ulstrup, Skovsgård
  • Jens Ørtoft, Kaas
  • Villy Sørensen, Saltum
  • Jonas Frank Steffensen, Brovst

T, Lokallisten Jammerbugt

  • Merete Fuglsang Hansen, Hune
  • Bodil Færk, Aabybro
  • Liselotte Visnes Husted, Gøttrup
  • John S. Lambertsen, Tranum Enge
  • Nathalie Albrechtsen, Saltum
  • Jens Peter Larsen, Fjerritslev

V, Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Mogens Gade, Skovsgård
  • Mariane Andersen, Birkelse
  • Birgit Mejlholm Kold, Trekroner
  • Christian Hem, Pandrup
  • Helle Bak Andreasen, Brovst
  • Michael Krogsgaard, Aabybro
  • Morten Grønborg Larsen, Øland
  • Niels Jørgen Pretzmann, v. Thorup
  • Jane Koller, Saltum
  • Ib Nellemann, Aabybro
  • Mogens Bay, Fjerritslev
  • Kjeld Hedegård Nielsen, Kaas
  • Claus Svendsen, Nørhalne
  • Kim Nibe, Brovst
  • Ulla Flintholm, Fjerritslev
  • Bøje Holmsgaard Lundtoft, Pandrup
  • Hans Peter Urth, Biersted
  • Lisa Kronborg Sørensen, Tranum
  • Lasse F. Jensen, Bejstrup
  • Erik Løvind Andersen, Rødhus
  • Kim Jensen, Fjerritslev
  • Asger Møller Madsen, Brovst
  • Claus Rom, Gjøl
  • Per Vandkrog, Aabybro

Ø, Enhedslisten · De Rød-Grønne

  • Svend Ole Jensen, Aabybro
  • Lis Jensen, Saltum
  • Sisse Gramstrup Munk, Biersted
  • Jens Borrits, Brovst
  • Pernille Andreasen, Arentsminde
  • Jan K. Højen, Kaas

Å, Alternativet

  • Liselotte Jakobe Lundgaard

Valgforbund

VF1. Dansk Folkeparti/Venstre

  • O, Dansk Folkeparti
  • V, Venstre, Danmarks Liberale Parti

VF2. Radikale Venstre/Det konservative Folkeparti/Kristendemokraterne/Lokallisten Jammerbugt

  • B, Radikale Venstre
  • C, Det Konservative Folkeparti
  • K, Kristendemokraterne
  • T, Lokallisten Jammerbugt

VF3. SF/Enhedslisten - De Rød-Grønne/Alternative

  • F. SF - Socialistisk Folkeparti
  • Ø, Enhedslisten - De Rød-Grønne
  • Å, Alternativet