Velkommen til uge 2 i det stressforebyggende videoforløb
I sidste uge arbejdede du med to enkle, men vigtige redskaber – vejrtrækningen og taknemmelighedslisten.
Vejrtrækningen hjælper dig med at finde ro her og nu, mens taknemmelighedslisten langsomt ændrer dit fokus, så du bliver bedre til at se det, der giver energi og glæde i hverdagen.
Jeg håber, du allerede har mærket små glimt af ro i løbet af ugen.
I denne uge skal vi bygge videre – og flytte opmærksomheden fra hovedet og ned i kroppen.
Når vi mærker kroppen, får vi adgang til en helt anden form for ro og nærvær.
I uge 2-videoen guider jeg dig gennem øvelsen kropsscanning, hvor du med rolig opmærksomhed bevæger dig gennem kroppen og mærker, hvordan den føles lige nu.
Det handler ikke om at ændre noget – men om at lytte, observere og give kroppen lov til at være, som den er.
Denne uge får du også en lydfil med den guidede kropsscanning, som du kan bruge igen og igen – fx inden sengetid, i en pause eller når du mærker, at kroppen er på overarbejde.
Som bonusmateriale får du:
- Refleksionsark – “Efter kropsscanningen”, hvor du kan skrive, hvad du mærker og lægger mærke til i kroppen.
- Kroppens sprog, et lille inspirationsark om, hvad kroppen ofte prøver at fortælle os gennem spændinger og uro.
- Taknemmelighedslisten fra uge 1 – den følger dig hele forløbet igennem, fordi den styrker dit fokus på det, der giver dig energi og glæde.
- Jeg vil varmt opfordre dig til at fortsætte med dine tre taknemmelighedspunkter hver aften – og lade dem blive dit lille daglige anker.
Jeg ønsker dig god fornøjelse med uge 2 i videoforløbet, og håber, at øvelserne hjælper dig med at finde mere ro og balance – både i kroppen og i sindet.
De bedste hilsner
Heidi Landgrebe
Forebyggelses- og fastholdelseskonsulent
Jammerbugt Kommune
4191 1954