Skriv til Jammerbugt Kommune
Gå til Erhvervscenter Jammerbugts hjemmeside


 

Nyhedsbrev fra Erhvervscenter Jammerbugt


September 2011

 

Globaliseringsprogrammet GLOBAL

 

Erhvervscentret er i fuld gang med at kontakte potentielle virksomheder til GLOBAL og der er stor interesse for programmet.

Er din virksomhed interesseret i at styrke de internationale kompetencer og vil vide om I kan profittere af globaliseringsprogrammet hører vi meget gerne fra dig.

 

Helt konkret sker det ved, at I går ind på Væksthus Nordjyllands hjemmeside og udfylder en kontaktformular. Erhvervscentret besøger derefter virksomheden og får den første dialog om mulighederne igang. Er der grundlag for at gå videre udfyldes et elektronisk ansøgningsskema.

 

Med et budget på 112 mio. kr. er GLOBAL en af de største satsninger fra Vækstforum Nordjylland og EU Socialfond i forbindelse med udviklingen af det nordjyske erhvervsliv. Det forventes at mere end 1000 virksomheder vil få glæde af initiativet i løbet af de næste 3 år. Programmet henvender sig til både små og mellemstore virksomheder indenfor alle brancher. 

 

Så det handler om at komme igang med at analysere virksomhedens vækst- og globaliseringspotentiale.

 

De aktuelle muligheder for tilskud er målrettet globalisering som overskrift og kan ske indenfor 9 særskilte indsatsområder:
 

Individuel kompetenceudvikling og Chef til leje

Kompetenceudvikling i netværk

Virksomhedsrådgivning ved Eksportrådet

Globale forsynings- og værdikæder

Intensive kompetencemoduler for internationale SMVér

Succesfuld international digitalisering

Strategisk markeds- og kompetenceudvikling

Virksomheder i strategisk international samarbejde

Strategiske innovative partnerskaber til emerging markets.

 

Læs mere om GLOBAL her og brug Erhvervscenter Jammerbugt til at få afdækket mulighederne i GLOBAL for netop din virksomhed.  

 

Matchmaking- samarbejde med Aalborg Universitet.

 

Erhvervskonsulent Søren Westergaard har de seneste måneder sammen med matchmakingkonsulent fra AAU Jørgen Walther, besøgt en række virksomheder. Formålet har været at fortælle om de mange og meget forskelligartede muligheder, som samarbejde med universitetet rummer. Virksomhederne har haft en god anledning til at spørge ind til de områder og ekspertiser, som har relevans til netop den enkelte virksomheds udvikling. Erfaringen viser, at når først dialogen er igang, får man øje på nye vinkler i forhold til viden fra universitet, som man måske ikke lige har været opmærksom på. Det har været rigtig gode dialoger og virksomheden får umiddelbart efter besøget konkret, skriftlig tilbagemelding fra Jørgen Walther om de aftalte muligheder eller trufne aftaler. Mulighederne er f.eks. studenterpraktik, studenterprojekt og hjælp til videnprojekter.

 

Vi kan kun opfordre til, at virksomhederne kontakter Erhvervscentrets matchmaker Søren Westergaard, hvis de gerne vil have et helt uforpligtende besøg.  

 

Søren har fingeren på pulsen, når det drejer sig om at få spændende viden fra universitetet ud til erhvervslivet i Jammerbugt kommune. Beviset herfor fik vi, da Aalborg Universitet ved et arrangement d. 9. september 2011 udnævnte Søren Westergaard til "Årets eksterne matchmaker".

 

  

Klar, parat, innovation!

 

Teknologi og innovation er de vigtigste parametre for at styrke virksomheders økonomi, vækst og konkurrenceevne.

Innovationsagenterne tilbyder din virksomhed et gratis innovationscheck, hvor de sætter fokus på udviklingsmulighederne. De kommer med konkrete forslag til, hvordan virksomheden kan sætte gang i et værdiskabende innovationsforløb og udnytte potentialet.

 

Center for InnovationsAgenterne består af de ni danske GTSér (teknologiske serviceinstitutter) og er finansieret af Forsknings- og Innovationsstyrelsen og innovationstjekket udføres af erfarne folk fra GTS. 

 

Der ligger mange muligheder i ordningen:

  • Besøg af en innovationsagent, som igennem 25 timers gratis innovationsstjek hjælper med at definere virksomhedens innovationspotentialer.
  • Giver råd og vejledning om virksomhedens innovatikon - både praktisk og økonomisk
  • Oplyser om financierings- og tilskudsmuligheder
  • Skaber kontakt til videncentre,forsknings-, udviklings- og rådgivningsmiljøer. 

Innovationstjekket er et fortroligt møde med virksomheden i centrum. Processen  er ubureaukratisk, agenten er uvildig og tjekket er startskud til innovation.

Kort fortalt innovationstjek i øjenhøjde.

 

Læs mere på www.innovationstjek.dk  og kontakt Erhvervscentret, hvis du vil have arrangeret et innovationstjek.

 

Ordningen kører til d. 31-12-2012. 

 

Iværksætteri.

 

Der er stadig god gang i iværksætteriet i og iværksætterkurserne kører som planlagt:

 Læs mere om iværksætteri her 

 

Mentor-ordningen - sparring med erfaring.

 

Vi har tidligere omtalt Mentorordningen, som er initieret af Erhvervsforeningen.

Der er på nuværende tidspunkt aftalt 2 forløb og forventningen er, at der er 5 aftalt inden ultimo oktober.

 

Målet for hele året er, at få tilknyttet 5 mentorer til iværksættere, der har gennemført Trin 3 kursus og til små og mellemstore virksomheder i Jammerbugt kommune. 

Mentoren skal via egne kompetencer og erfaringer være med til at styrke ledelseskompetencen hos virksomheder og/eller deres ejere. Mentorkorpset består af 6 erfarne virksomhedsejere/ledere.

 

Hvis man ønsker at bruge mentorordningen eller gerne vil være mentor kan man kontakte erhvervschef Povl Bjarne Jensen 

   

Arrangementer

  • 20.september 2011 kl. 16,00-18,30  - "Udvikling af forretningsmodeller".

    Det 3. møde i rækken af 4 møder afholdes som tidligere i Nordjyllands Mediecenter.

    Focusemnerne er: Virksomhedens værditilbud, nøgleaktiviteter, nøgleressourcer og virksomhedens omkostningsstruktur. Underviserne er stærke kompetencer fra Aalborg Universitet.

    Herudover er der en spændende lokal case, denne gang fortalt af direktør Svend M. Hansen, M-Tec A/S.
    Se mødets program (pdf) og beskrivelse af hele møderækken (pdf). 
     
  • 29.september 2011 kl. 10-15,30 - Innovation X - Innovationsdag på NOVI.

    Innovationsdagen byder på en række spændende foredrag og workshops om nytænkning og vækst. Se programmet her 

             
  • 6.oktober 2011 kl. 18,00 på Hotel Søparken -  Uddeling af Erhvervsforeningens Iværksætterpris 2011.

    Erhvervsforeningen for Jammerbugt kommune står for arrangementet, der specielt er målrettet tidligere og kommende iværksættere, men alle andre med interesse i iværksætteri er lige så velkomne. På programmet er fælles spisning og socialt samvær, uddeling af Iværksætterprisen og en peptalk v/Jakob Møller Hansen, adm.dir. i Comentor. Se programmet her 
     
  •  11.oktober 2011 kl. 14-17 Store Rådgiverdag 2011 i Aalborg Kongres og Kultur Center.

    Vi tror på potentialet i de nye virksomheder - og erfaringen viser, at netop de private nordjyske rådgivervirksomheder sammen med erhvervskontorerne spiller  en aktiv og betydningsfuld rolle for de iværksætterne. Det er vigtigt for os at kommunikere den nyeste information om iværksættertilbud til samarbejdspartnerne for at fremme endnu bedre samlet rådgivning.

    Aalborg Samarbejdet inviterer derfor alle rådgivervirksomhederne i Jammerbugt, Rebild og Aalborg kommune på varm kaffe og kolde facts om iværksætterindsatsen. På programmet er også peptalk ved Arne Nielsson "Viljen til sejr".

    Deltagelse er gratis, men vi vil gerne have forhåndstilmelding.

    Læs programmet her og tilmeld dig på Erhvervscenter Jammerbugt senest d. 4. oktober.
     
  • 17.november 2011 kl. 18,30 - 21,30 Iværksætteraften 2011 i Aalborg.

    Arrangementet er led i de landsdækkende uge 46 arrangementer.
    Der vil være oplæg fra en række rådgivere, der orienterer om regnskab og revision, lovgivning, markedsføring m. - alt sammen rettet mod de, der står overfor det svære valg - skal jeg starte egen virksomhed ?  Forskellige iværksættere fortæller deres egne historier om, hvordan de kom igang og Nordjysk Iværksætter Netværk fortæller om rådgivningsmuligheder.  Der er også på aftenen et rådgivermarked, hvor den enkelte iværksætter kan få en uformel snak med "eksperterne". Alle kommende og etablerede iværksættere er velkomne. Deltagelse er gratis, men kræver tilmelding på tlf. 99 31 15 70. Læs om uge 46 her 

Stillingsændringer på Erhvervscentret.

 

I forbindelse med omstruktureringer indenfor området "erhverv og turisme" stopper sekretær Winnie Jørgensen efter 24 år i jobbet på hhv. Pandrup Erhvervskontor og Jammerbugt Erhvervscenter. Ny på Erhvervscentret pr. 1/10-2011 bliver Martin Storgaard, der kommer fra Jammerbugt kommunes udviklingsafdeling og også er tovholder på projekter vedr. oplevelsesøkonomi.

 

Heidi Holm Andersen, der siden 1. marts 2011 har været vikar i kompetenceprojektet er ophørt d. 1.september og har fået fast job.

Ny i vikarjobbet indtil 31/12-2011 er Helle Luther.

 

Den gode historie

 

I Biersted ligger der en lille virksomhed - 2M Ståldesign Aps.- som startede for 4 år siden.

Den 32-årige indehaver, Michael Feifer Møller, sagde sit daværende job op, og sprang ud i sin store drøm om at være selvstændig.

 

En drøm han havde gået og tumlet med i flere år. Det var farvel til en tryg og rimelig sikker økonomisk indkomst, men samtidig et goddag til en spændende og aldeles krævende ny verden.

 

Læs den positive historie om 2M Ståldesign Aps.



Afmeld Nyhedsbrevet  |  Se tidligere nyhedsbreve